Umadina – furniture and more

MERAL ARISOY

Kimliğinde birçok farklı kültürleri ve kökenleri bir arada bulunduran, 1981 Kerkük doğumlu Meral Arısoy, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2004 yılında Erciyes Üniversitesi  Mühendislik-Mimarlık fakültesi Mimarlık bölümünden derece ile mezun olmuştur. Eğitim hayatı boyunca; Ercan Çoban, Yakup Hazan, Yurdanur Sepkin, Orhan Genç, Öner Olcay ve daha birçok değerli ve Türkiye’ deki mimarlığın duayenlerinden olan mimarlardan ders alma fırsatını elde etmiş, bu fırsat ona aslında çocuk yaşlarından itibaren içinde var olan “tasarım tutkusunu” mimarlık disiplini ile birleştirme şansını sunmuştur.  Bu şans yıllar sonra Umadina markasının temellerinin oluşmasında güçlü bir alt yapı oluşturmuştur.

Meral Arısoy; üniversite hayatından sonra çeşitli özel ve kamu kuruluşlarında uzun yıllar çalışmıştır. Ancak bu süreçte hep bir arayış içerisinde olmuş ve bu arayışla yoluna devam etmiştir. Bu arayış, onun birçok farklı alanda çalışmasına olanak sağlamış ve birbirinden kıymetli deneyimler kazanmasına sebep olmuştur. Ancak potansiyelinin farklı bir alanda ve yapıda olduğunun bilincinde olarak, içinde çocuk yaşlarından itibaren sezgisel bir güçle varlığını sürdüren;  tasarım tutkusu; onun harekete geçmesini sağlayan ana unsuru teşkil etmiştir. Bir düş kurmuş ve bu düşü gerçekleştirmek için yıllardır içinde olduğu mevcut çalışma düzenini değiştirerek farklı bir yolda yürümeye karar vermiştir. Bununla birlikte eğitimini de bu yönde farklılaştırarak TOBB Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Tasarım” Bölümü Yüksek Lisans derslerini almaya karar vermiştir. Bunun yanı sıra Koç Üniversitesi “Tasarım Odaklı Düşünme” ve Mimar Sinan Üniversitesi “Vitrin Tasarımı” eğitimlerini de almıştır.

Evli ve bir erkek çocuk annesi olan Meral Arısoy; gerek eğitim gerekse çalışma hayatından kazandığı tecrübelerini; farklı kültürlerin ve deneyimlerinin ruhunda bıraktığı izler ile birleştirerek içindeki tasarım tutkusuna; “Umadina” adını vermiştir. Madina; onun hayattaki en kıymetli rehberi olan babaannesinin adıdır. Uma ise armağan anlamını taşımaktadır. Bu iki sözcüğü bir araya getirerek bir düşün kapılarını “Umadina tasarım stüdyosu” adı altında Ankara da açmıştır.

Meral Arısoy; mobilya, tekstil, aksesuar, mimarlık alanlarında tasarımlarını sürdürmekte ve Umadina markasının tasarımlarını gerçekleştirmekle birlikte, markanın oluşumlarının kurucusu, baş tasarımcısı, küratörü ve sanat yönetmenliği görevlerini de üstlenmektedir.

Madina’ nın kurucusuna yaşam yolculuğunda kıymetli bir rehber ve değerli bir armağan olduğu gibi, Umadina’ nın da kullanıcısına hayallerini gerçekleştirme yolunda kıymetli bir rehber ve değerli bir armağan olması dileği ile…